Kącik psychologiczny

Jesteś tu: Strona główna » Kącik psychologiczny

Dopalacze i narkotyki- co każdy rodzic wiedzieć powinien

Czym są dopalacze?

Dopalacze to substancje, które mają psychoaktywne właściwości zbliżone do działania narkotyków. W zależności od typu produktu imitują swoje nielegalne odpowiedniki: środki stymulujące (działają podobnie jak amfetamina), euforyzujące (jak tabletki ekstazy), relaksujące (jak konopie indyjskie), a nawet halucynogenne (jak LSD). Są wśród nich substancje zarówno pochodzenia syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub poprzez sieć sklepów stacjonarnych. Reklamowane są jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację uwagi) czy pozwalające się zrelaksować. Jednocześnie producenci dopalaczy w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie: nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli „nie do spożycia przez ludzi”.

Wiele z nich ma atrakcyjne, zachęcające nazwy, jak: Taifun, Marocco, Sleep Killer, Sztywny Misza, Mocarz, Blue Sky Candy, Kokolino, Funky itp.

Dlaczego pojawiły się dopalacze?

Przemysł narkotykowy przynosi krociowe zyski. Jego rozwój jest jednak hamowany przez działania ważnych instytucji międzynarodowych i krajową politykę antynarkotykową. Stałe aktualizowanie przepisów prawa, coraz skuteczniejsza kontrola granic, ściganie producentów i dilerów, monitoring wizyjny i dyżury nauczycieli w szkole, a także działania profilaktyczne prowadzone wobec dzieci i młodzieży przynoszą wymierne efekty. Ograniczenie dostępności narkotyków i obawa młodzieży przed wejściem w konflikt z prawem powodują, że liczba użytkowników narkotyków, zwłaszcza w Polsce, jak już wspomniano, nie wzrasta. Wpływa to na zmniejszenie zysków producentów i handlarzy. Przemysł narkotykowy wprowadza więc nowe środki, które nie figurują na liście substancji zabronionych. W ten właśnie sposób na rynku pojawiły się dopalacze. Są one promowane jako środki bezpieczne – na licznych, specjalnie utworzonych stronach internetowych adresowanych do młodych odbiorców.

Jak wyglądają dopalacze?

Postać fizyczna tych produktów również zbliżona jest wyglądem do narkotyków. Dopalacze występują w postaci białego proszku, kapsułek lub tabletek, suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakt, skręty), suszu grzybów. Mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, w postaci wywaru, można je również palić.

Objawy zażycia narkotyku zależą od rodzaju substancji i przyjętej dawki. W przypadku dopalaczy mogą to być zmiany w wyglądzie i zachowaniu:

•  przypływ energii,
  •  podwyższenie nastroju,
  •  rozdrażnienie,
  •  huśtawka nastrojów,
  •  pobudzenie psychoruchowe,
  •  napady szału,
  •  stany depresyjne,
  •  halucynacje wzrokowo-słuchowe,
  •  „zamazana”, niewyraźna mowa,
  •  utrata apetytu,
  •  bezsenność,
  •  przekrwienie gałek ocznych,
  •  wymioty,
  •  biegunka.

Zapach dymu w pokoju, suszone rozdrobnione liście w kieszeniach ubrań, akcesoria (jak szklane fifki, bibułki, zapalniczka, charakterystyczne torebki, opakowania) czy ślady białego proszku w pokoju lub na rzeczach dziecka mogą świadczyć o tym, że może ono palić mieszanki ziołowe lub przyjmować stymulanty.

Objawy zatrucia dopalaczami

Zażycie jakichkolwiek nowych narkotyków wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym. Ich skład jest zmienny, substancje w nich zawarte są toksyczne nawet w mikroskopijnych dawkach. Łatwo doprowadzić do ich przedawkowania, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Objawy zatrucia dopalaczami to m.in. utrata przytomności świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe. W przypadku wystąpienia takich symptomów u dziecka należy bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe.

Gdzie szukać informacji i pomocy?

Jeśli obawiasz się, że ktoś, kto jest pod Twoją opieką, używa dopalaczy, możesz uzyskać pomoc i informacje w:

• Ogólnopolskim Telefonie Zaufania Narkotyki – Narkomania 801 199 990 (numer bezpłatny, czynny codziennie od 16.00 do 21.00);

• antynarkotykowej poradni internetowej www.narkomania.org.pl;

• najbliższej poradni leczenia uzależnień (bazę placówek pomocowych znajdziesz na stronie poradni internetowej www.narkomania.org.pl);

• bezpłatnej infolinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej „Nowe Narkotyki – Dopalacze” 800 060 800 (czynna całą dobę).

Materiał na podstawie: Zagrożenia związane z użyciem dopalaczy Wydział Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji s. 25-30