Kącik psychologiczny

Jesteś tu: Strona główna » Kącik psychologiczny

Moje dziecko na portalach społecznościowych- co powinien widzieć rodzic

Portal społecznościowy jest specyficznym rodzajem serwisu internetowego, którego istnienie opiera się na aktywności użytkowników, komunikujących się ze sobą oraz tworzących i modyfikujących treści. Mówiąc prościej, ludzie spotykają się na danej stronie internetowej, rozmawiają, zamieszczają zdjęcia, filmy, dzielą się opiniami na temat plików zamieszczanych przez innych.

Do najpopularniejszych portali społecznościowych należą: Facebook, Instagram, Ask.fm, Twitter, Nk.pl.

Wiele portali społecznościowych, zgodnie z zapisami regulaminu, udostępnia swoje usługi osobom powyżej 13 roku życia. Dlatego podczas rejestracji wymagane jest podanie dokładnej daty urodzin, co pozwala zweryfikować wiek. Serwisy społecznościowe oferują wiele atrakcyjnych narzędzi, które są bardzo popularne wśród dzieci. Dlatego też wiele dzieci zawyża swój wiek, kłamiąc odnośnie daty urodzenia, by móc bez problemu korzystać z większości funkcji portalu.

Użytkownicy portali społecznościowych mogą zapraszać do swoich znajomych osoby korzystające z serwisu znajome lub zupełnie nieznajome. Wiąże się to z ryzykiem udostępniania przez dzieci swoich danych osobom, które mogą je w jakimś celu wykorzystać.

Jak już wcześniej wspomniano, na większości serwisów istnieje możliwość komentowania treści pojawiających się. Dlatego też oprócz pozytywnych komentarzy mogą pojawić się elementy obraźliwe, wulgarne, o treści agresywnej. Większość serwisów posiada regulaminy zgodnie z którymi można zgłaszać negatywne treści, które zostają usunięte. Warto jednak pamiętać, że dziecko nie będzie potrafiło w takim samo sposób usunąć przykrych emocji ze swojej głowy.

Kilka dobrych rad dla rodzica:

•  Poznaj portale z których korzysta Twoje dziecko. Wtedy będziesz mógł szybciej pomóc mu w razie ewentualnego zagrożenia. Możesz też poprosić dziecko, by samo wprowadziło Cię do tego świata- tym sposobem dowiesz się o wiele więcej niż podczas samodzielnego zwiedzania serwisu.
  •  Zobacz jakie informacje Twoje dziecko ujawnia na profilu i wyjaśnij mu, dlaczego prywatność w Internecie jest bardzo cenna. Uczul dziecko na możliwe konsekwencje podawania swojej lokalizacji.
  • Zwróć uwagę na to jakie treści umieszcza na portalu Twoje dziecko- czasami dzieci nie myślą o możliwych przykrych konsekwencjach swoich czynów. Przypomnij dziecku, że przed opublikowaniem czyjegoś zdjęcia należy poprosić go o zgodę.
  •  Zapytaj dziecko, ilu spośród „portalowych znajomych” zna naprawdę. Wyjaśnij mu jakie są zagrożenia związane z ujawnianiem prywatnych informacji nieznanym osobom. Przypomnij, że nie ma obowiązku przyjmować od znajomych każdej osoby, która go o to poprosi.
  •  Upewnij się, że dziecko wie, jak w danym portalu zgłaszać niepokojące sytuacje lub treści.

A. Sroga  na podstawie „Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów”.