LOP

Jesteś tu: Strona główna » LOP

 

ROK SZKOLNY 2015/2016


 

Turniej Wiedzy Ekologicznej w Szkole Podstawowej w Pachach


W tym roku nasi uczniowie ponownie zajęli miejsca w czołówce: w kategorii klas I- III miejsce durgie natomiast w kategorii klas IV- VI miejsce trzecie.


Dokramianie ptaków- lekcja uczniów należacych do  LOP dla klas IW dniu 09.02.2016r. odbyło się spotkanie dla klas I o ,,Dokarmianiu ptaków zimą''. Na początku uczennice z klasy V B : Oliwia Olewińska i Aleksandra Stępniak odczytały dzieciom prezentację multimedialną dotyczącą zwyczajów i sposobów odżywiania ptaków pozostających w Polsce na zimę . W dalszej części spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób dokarmiać ptaki żeby im pomóc a nie zaszkodzić . Bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące zwyczajów ptaków i problemów dotyczących z zakładania ptasiej stołówki. Na koniec spotkania każdy z uczniów otrzymał kolorowanki związane z występowaniem pospolitych ptaków  zimą w Polsce. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. 

 

Wycieczka do Łodzi.


 

16 października 2015r. uczniowie naszej szkoły – członkowie LOP uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Łodzi. W programie zwiedzaliśmy muzeum kinematografii i pałacyk Szajblerów . Wielki podziw i wrażenie wywołały w nas ręcznie wykonane meble oraz sala balowa z kryształowymi lustrami .

 

Drugą część wycieczki stanowiło zwiedzanie ZOO w Łodzi .

 

 

 

Żywa lekcja przyrody.

 


W dniu 13 listopada 2015r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja żywej lekcji przyrody. W tym roku oglądaliśmy płazy  pochodzące z różnych stron świata oraz słuchaliśmy opowieści o ich zwyczajach. Prelekcję z pokazem prowadził pan Karol Wnuk pochodzący z Naukowej Agencji z Krakowa. Lekcja przyrody cieszyła się jak zwykle wielkim uznaniem wśród naszych uczniów. 

 

 

Spotkanie z leśniczym.

 


W dniu 24 listopada gościliśmy w naszej szkole pana – Tomasza Świdnickiego leśniczego lasów Nadleśnictwa Skierniewice z oddziałem w Babsku. Uczniowie z  dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pana leśniczego , po czym zadawali liczne pytania .Spotkanie przebiegało w bardzo miłej  i przyjaznej atmosferze a pan leśniczy ofiarował szkolnemu kołu LOP płytę DVD pod tytułem ,,90 lat lasów państwowych”. 
Z udziałem Ligi Przyrody coś powstaje , coś się tworzy ,

Coś co odkrywamy - wszyscy razem ,

Wielką pasję poznawania , obcowania - niezależnie od pogody ,

I z naturą i z ptakami , z ciekawymi osobami ,

Fascynujący kolorowy  świat.ROK SZKOLNY 2014/2015

 

Z wydarzeń LOP:
Prace konkursowe naszych uczniów:
 

W dniu 05.03.2015r. odbyła się w naszej szkole kolejna żywa lekcja przyrody.

Pracownicy naukowi z Krakowa przywieźli do nas spreparowane i żywe okazy owadów.Nasi uczniowie mogli obejrzeć pochodzące z różnych stron świata okazy motyli , największe ćmy , chrząszcze , karaczany i inne zwierzęta . Lekcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Więcej pięknych zdjęć możecie obejrzeć w galerii na dole strony :)

 

- aktualnie w kl. V poznajemy Parki Narodowe i ich symbole oraz opowiadamy o ochronie środowiska. 


14 listopada 2014 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Mateusza Jareckiego – lekarza weterynarii , który opowiadał o trudach zawodu weterynarza. W pierwszej części spotkania Pan doktor przedstawiał budowę niektórych zwierząt hodowlanych np. konia , psa czy kota.

W drugiej części spotkania - weterynarz pokazywał  i opisywał najczęstsze przypadki zachorowań wśród zwierząt i podawał   sposoby ich  leczenia . Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem , ponieważ uczniowie zadawali wiele niekończących się pytań . Wszystkie dzieci zorientowały się , że Pan Mateusz to prawdziwy pasjonat zwierząt , bo potrafi o nich opowiadać bez końca.


 9 grudnia 2014r.odbyła się w naszej szkole żywa lekcja przyrody.


Pracownicy wrocławskiego ZOO opowiadali  o  potrzebach klimatycznych bytowania , o odżywianiu i przyzwyczajeniach węży. Uczniowie naszej szkoły mogli,z pomocą pracownika ZOO, zrobić sobie  zdjęcie z wężem oplecionym wokół ciała.Spotkanie przebiegało w bardzo interesującej  , życzliwej atmosferze,  a nasi uczniowie zadawali bardzo dociekliwe i ciekawe pytania prowadzącym.

 

 

16 grudnia 2014 r. odbyła się pogadanka dla klas pierwszych o dokarmianiu ptaków podczas zimy .

 

W pierwszej części spotkania odbyła się krótka prezentacja ptaków odwiedzających nasze karmniki.  Przedstawiły je  uczennice z klasy V: Aleksandra Wodnicka i Kamila Natorska . W dalszej części spotkania uczniowie dowiedzieli się o potrzebach pokarmowych ptaków i sposobach ich dokarmiania. Na koniec każdy z uczniów rozpoznawał rodzaje ziaren stosowanych w karmnikach jako pokarm i otrzymywał rysunki najpospolitszych ptaków do pokolorowania.
Liga Ochrony Przyrody dba tak o faunę, jak florę,

jeśli zależy Ci na tym, bądź jej propagatorem.

Komu nie obca jest troska o lasy, powietrze i wodę

Niech wstąpi juz dziś do LOP-u i chroni z nami przyrodę.

Niechaj zapału Twego nic do przyrody nie studzi,

kochaj rośliny, zwierzęta, to ważne dla świata i ludzi.

 

 

Celem naszego koła LOP jest przede wszystkim kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody, wrażliwości na jej problemy oraz odpowiedzialności za jej stan, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższej okolicy.

 

ROK SZKOLNY 2013-2014 


galeria: prace porządkowe

 

Szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody rozpoczęło swoją działalność w nowym roku szkolnym udziałem w akcji "Sprzątanie świata", do której przyłączyła się cała szkoła. Uczniowie sprzątali teren naszego miasta oraz pielęgnowali teren zieleni wokół naszej placówki. Koło zaplanowało wiele akcji, wycieczek i konkursów na ten rok. Zatem zapraszamy do udziału i członkowstwa w myśl hasła przewodniego "CHROŃMY PRZYRODĘ RAZEM". W tym roku kołem opiekują się panie: Jolanta Kwiecień i Jadwiga Stańczyk.

h


 

ROK SZKOLNY 2012 - 2013

 

 

 

"Dzień z ekologią"

 

          W dniu 08.11.2012r. w naszej szkole odbył się ,,Dzień z ekologią’’. Uczniowie klasy VI c przygotowali program o tematyce proekologicznej zaprezentowany podczas długich przerw lekcyjnych. Pierwszym krokiem ,,Dnia z ekologią ‘’ była  prezentacja slajdów  z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego nowoutworzonej pracownii przyrodniczej ze środków pozyskanych  z WFOŚ w Łodzi , dotycząca zagadnień recyklingu i nowoczesnego wykorzystania energii. Jej autorem był Bartosz Tazbir, który w bardzo ciekawy sposób zainteresował tą problematyką uczniów z klas młodszych. Drugim krokiem rozwoju świadomości ekologicznej wokół nas były przedstawione referaty o zanieczyszczeniu powietrza i kwaśnych deszczach wygłoszone przez Katarzynę Chrzanowską, Weronikę Major i Edytę Bednarską. Podsumowaniem ,,Dnia z ekologią ‘’ była dyskoteka z udziałem uczniów naszej szkoły, podczas której zbieraliśmy  zużytą makulaturę .     

 

         Cieszymy się że mamy w naszej szkole tak aktywną , kreatywną i zdolną młodzież, która chce  dzielić

 

się swoją wiedzą i spostrzeżeniami z  młodszymi kolegami  i koleżankami!

 


ROK SZKOLNY 2010 - 2011

 

Szkolne koło LOP liczy 64 członków-uczniów klas IV-VI.

 

 

We wrześniu został opracowany i uzgodniony z członkami koła plan pracy na rok szkolny 2010/2011.

 

Także we wrześniu przystapiono do szkolnej akcji pod hasłem "Oszczędzaj wodę". Rozpropagowano oszczędzanie wody poprzez umieszczenie plakatów przy umywalkach szkolnych w każdej łazience. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na zbyt duże zużycie wody w Polsce i na świecie. Woda jest potrzebna do życia nie tylko ludziom, ale także roślinom i zwierzętom.

 

W dniu 25 listopada odbyło się spotkanie z leśniczym panem Tomaszem Frukaczem

 

i myśliwym.

 

 

W ramach działalności koła przystąpiono do następujących konkursów:

 

1)"Żyjemy w harmonii z przyrodą, chroniąc jej różnorodność biologiczną". Przekazano 9 prac do Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach-filia w Rawie Mazowieckiej.Pierwsze miejsce zajęła praca Nataniela Górnika z kl.IVb,drugie Mateusza Łajszczaka również z kl.IVb.

 

2)"Mój las"-ogólnopolski, organizowany przez Zarząd Główny LOP.Przekazano 3zespołowe prace.Praca Marii Białobrzeskiej i Adrianny Świstak z kl.VIc zotała wyróżniona.

 

3)"Barwy lasu"-ogólnopolski, organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek w Kaliszu Pomorskim.Przesłano 9 prac,ale żadna z nich nie została nagrodzona.

 

4) VII Turniej Wiedzy Przyrodniczej organizowany przez Zarząd Okręgu LOP w Skierniewicach.Do konkursu przystąpiło 33 uczniów naszej szkoły.Do drugiego etapu miejsko-gminnego zakwalifikowało się 5 uczniów.Natomiast do trzeciego tylko jedna-Kinga Melon z klasy Vc,która została laureatem tego turnieju.

 

5)" XXV lat Bolimowskiego Parku Krajobrazowego"-wysłano 10 prac plastycznych dzieci z kl."O"

 

i I a.Trzy z nich zostały wyróżnione :Darii Pudzianowskiej i Arka Dobrosza z kl.Ia oraz Oli Śnieguckiej z kl."0".

 

6)"Rzeźba z odpadów"-powiatowy konkurs plastyczny.Przekazano 3 prace.Wyróżnienie otrzymała praca "Kaczki EKO płyną rzeką",którą wykonały uczennice kl. Vb: Małgosia Wojtczak,Marta Puchniarz i Ania Fiuczek.

 

W dniu 13 maja członkowie koła uczestniczyli w XI Rajdzie ścieżkami Puszczy Bolimowskiej. Na rajd wybrało się 45 uczniów(3 grupy po 15 osób).W ramach rajdu dzieci brały udział w róznych konkursach przyrodniczo-sprawnościowych i prawie we wszystkich zostały nagrodzone. Z wyjazdu były bardzo zadowolone.

 

W marcu zorganizowano:TYDZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚĆI-rozdawano na przerwach"ekologiczne koreczki",wykonano gazetkę tematyczną na temat właściwego odżywiania.

 

W okresie jesienno-zimowym dokarmiano ptaki na terenie szkoły.

 

W kwietniu Szkolne Koło LOP gościło w Środowiskowym Domu Samopomocy w Białej Rawskiej.Członkowie zaprezentowali podopiecznym inscenizację "Wielkanocny poranek" oraz przekazali upominki związane z tradycją świąt wielkanocnych.W ramach podziękowania szkoła otrzymała piękny obraz namalowany przez jednego z podopiecznych.Obraz został oprawiony i można go podziwiać na świetlicy szkolnej.

 

Wiosną posadzono przed szkołą kwiaty i pielęgnowano je na bieżąco. Aktualizowano gazetkę związaną z działalnością koła. Prowadzono akcję zbierania puszek aluminiowych. Środki otrzymane ze sprzedaży puszek zostały przekazane na zakup kwiatów.

 

Przystąpiono do akcji zbierania zużytych zasobników po tuszach i tonerach.


22 października uczniowie klas V zwiedzali oczyszczalnię ścieków w Żurawii koło Białej Rawskiej.

czytaj więcej

W naszej szkole odbyły się dwa konkursy przyrodnicze:

czytaj więcej

L.O.P. wspólnie z PCK prowadzi w okresie przedświątecznym akcję charytatywną na rzecz pomocy dzieciom z ubogich rodzin z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rawie Maz.

czytaj więcej

Jak co roku, Nasza  Szkoła  przystąpiła do regionalnego konkursu przyrodniczego ,, Mój las”.

czytaj więcej

Galerie